wtorek, 22 marca 2011

DECENTRALIZACJA

DECENTRALIZACJA- przekazywanie zadań i środków do ich realizacji z wyższych na rzecz niższych jednostek organizacyjnych Rodzaje decentralizacji: 1. terytorialna — przenoszenie zadań i środków ich
realizacji na rzecz niższych szczebli władzy publicznej(JST) 2. funkcjonalna - (branżowa) -przenoszenie tylko
niektórych rodzajowo określonych funkcji na rzecz jednostek niższego szczebla
Aspekty decentralizacji terytorialnej:
1. filar ustrojowy -DECENTRALIZACJA USTROJOWA -(polityczna) wyposażenia JST w demokratycznie wybrane organy przedstawicielskie oraz taki status publicznoprawny, który zapewnia ustrojową niezależność od państwa 2.filar administracyjny - DECENTRALIZACJA ADMNISTYRACYJNA -zakłada przyznanie samorządowi terytorialnemu zadań i administracyjnych instrumentów ich realizacji, stosownych do charakteru szczebla poszczególnych jednostek tego samorządu 3.filar finansowy -DECETRALIZACJA FINANSOWA (decentralizacja finansów publicznych) -przekazanie na rzecz JST odpowiednich zasobów publicznych i władztwa do dysponowania nimi
Mierniki decentralizacji:
1. udział wydatków JST w wydatkach publicznych
2. udział dochodów JST w dochodach publicznych
3. udział dochodów JST/wydatków JST w PKB
4. udział wydatków JST do wydatków BP (decentralizacja zadań
publicznych)
5. udział   dochodów   JST   w   dochodach   BP   (decentralizacja
środków finansowych)
DECENTRALIZACJA FINANSÓW PUBLICZNYCH - dotyczy środków publicznych oraz uprawnień i obowiązków w zakresie ich kształtowania i wykorzystywania ,a także organizacji i prowadzenia gospodarki finansowej JST SAMODZIELNOŚĆ (AUTONOMIA) FINANSOWA - zajmuje się przede wszystkim uprawnieniami (swoboda) tych jednostek w kształtowaniu wysokości dochodów i wydatkowaniu środków oraz w organizacji i prowadzeniu ich gospodarki finansowej.
Wzrost samodzielności zawsze oznacza automatycznie zwiększanie decentralizacji finansów publicznych, zaś procesom zwiększania zakresu decentralizacji finansów publicznych nie musi automatycznie towarzyszyć zwiększanie samodzielności finansowej. SAMODZIELNOŚĆ (AUTONOMIA) FINANSOWA jest tym większa, im większy jest udział dochodów własnych w strukturze dochodów samorządu. SAMODZIELNOŚĆ (AUTONOMIA) FINANSOWA jest tym mniejsza, im większy jest udział dotacji celowych w finansowaniu samorządu.

1 komentarz:

  1. Niesamowita sprawa. Ustawianie odpowiedniego budżetu domowego może doprowadzić do sytuacji, w której jesteśmy w stanie oszczędzić o wiele więcej pieniędzy, niż jesteśmy w stanie. Naprawdę warto się nad tym zastanowić. Ja zawsze pieniądze pożyczam ze strony Credy24 - nie ukrywam, że nigdy się nie zawiodłem.

    OdpowiedzUsuń